Strona główna

7 Najlepszych Narzędzi do Pracy Zdalnej w Czasie COVID-19 i Nie Tylko

Dodane przez Przemek
20 maja 2021 r.

Pandemia COVID-19 spowodowała zmiany w naszym sposobie pracy. Tam, gdzie było to tylko możliwe pracownicy zostali oddelegowani do pracy zdalnej lub hybrydowej. Według Badania Aktywności Ekonomicznej Ludności przeprowadzonego przez GUS w ostatnim kwartale ub.r. zdalnie pracowało 9,7 proc. wszystkich pracujących, czyli 1,6 mln osób.

Przejście na pracę zdalną zmusiło nas do szukania odpowiednich narzędzi, które ułatwiają nam komunikację i pomogają zorganizować zadania i czas pracy w naszym homeoffice.

1. Microsoft Teams

7 Najlepszych Narzędzi do Pracy Zdalnej w czasie COVID-19 i Nie Tylko - Microsoft Teams

 

Microsoft Teams to platforma komunikacyjna, która zyskała popularność w czasie pandemii szczególnie w sektorze edukacji i nauczania zdalnego. Jest jednak niezwykle przydatna także w biznesie dzięki takim funkcjom jak wspólne tworzenie, edycja i udostępnianie dokumentów. Ponadto platforma pozwala na zakładanie zespołów a w ich obrębie kanałów, które można wykorzystywać jako osobne projekty.

Cena: bezpłatne dla sesji do 60 minut.

2. Whereby

7 Najlepszych Narzędzi do Pracy Zdalnej w Czasie COVID-19 i Nie Tylko Whereby

 

Nie tak popularna aplikacja do wideokonferencji jak wspomniany wyżej Teams, jednak zdecydowanie zasługująca na uwagę. W przeciwieństwie do innych platform komunikacyjnych Whereby nie trzeba instalować na swoim urządzeniu, ponieważ działa w przeglądarce. Kolejną rzeczą, która odróżnia Whereby od konkurencji jest fakt, że nie wymaga posiadania konta w serwisie przez osoby, których zapraszamy do wideorozmowy. Wystarczy założyć pokój na stronie producenta i przesłać naszemu rozmówcy lub rozmówcom (maksymalnie 8) odnośnik.

Cena: bezpłatne dla połączeń jeden na jeden i grupowych do 45 minut.

3. Slack

7 Najlepszych Narzędzi do Pracy Zdalnej w Czasie COVID-19 i Nie Tylko Slack

 

Komunikator zespołowy pozwalający tworzyć pokoje i kanały, dzięki czemu znakomicie usprawnia komunikację. Slack zezwala także na zapisywanie plików w chmurze i współdzielenia ich z członkami zespołów.

Cena: bezpłatny z historią do 10 tys. wpisów, 10 integracji m.in. z Google Drive oraz dla połączeń video jeden na jeden pomiędzy członkami danego zespołu.

4. Asana

7 Najlepszych Narzędzi do Pracy Zdalnej w Czasie COVID-19 i Nie Tylko Asana

 

Rozbudowane narzędzie do zarządzania projektami z bardzo dużą liczbą możliwych integracji, dzięki czemu aplikację można zintegrować praktycznie z większością popularnych programów. Slack, Microsoft Teams, Outlook czy Dropbox to tylko niektóre a pełną listę ponad 100 integracji możecie znaleźć na tej stronie. Jedną z ciekawszych funkcji Asany znajdziemy w zakładce „Progress” (aplikacja jest dostępna tylko w języku angielskim), gdzie możemy śledzić postępy naszych prac. W podstawowej i bezpłatnej wersji Asana nie ma limitów dla liczby prowadzonych zadań czy projektów.

Cena: bezpłatnie dla zespołów do 15 osób.

Trello

7 Najlepszych Narzędzi do Pracy Zdalnej w Czasie COVID-19 i Nie Tylko Trello

 

Trello jest prostym, ale i funkcjonalnym narzędziem do organizowania pracy. Posiada bardzo intuicyjny interfejs w formie tablic, na których znajdują się nasze zadania. Zgodnie z metodologią Kanban nasze notatki przeciągamy i upuszczamy na odpowiednich tablicach zgodnie z postępem naszych prac. Oczywiście nasze tablice, zadania i notatki możemy kształtować dowolnie. Aplikacja posiada liczne rozszerzenia pozwalające na pracę z Gmail lub Dyskiem Google. Trello działa w wersji przeglądarkowej a także mobilnej na platformach iOS i Android. Co ciekawe, wersja bezpłatna nie posiada ograniczeń, jeśli chodzi o ilość miejsca na przechowywane pliki. Jedynym warunkiem jest rozmiar pojedynczego pliku, który nie może być większy niż 10 MB.

Cena: bezpłatne do 10 tablic.

Dropbox

7 Najlepszych Narzędzi do Pracy Zdalnej w Czasie COVID-19 i Nie Tylko Dropbox

 

Aplikacja pozwala przechowywać nasze materiały na dysku lokalnym, którego zawartość dostępna jest także online w przeglądarce czy dzięki aplikacja mobilnej – na naszym smartfonie. Takie rozwiązanie pozwala mieć wszystkie niezbędne piliki zawsze pod ręką. Aplikacja dba o bezpieczeństwo naszych danych, dlatego wszystkie pliki są szyfrowane a 30-sto dniowa kopia zapasowa pozwala na przywrócenie przypadkowo usuniętych plików. Dropbox posiada funkcję udostępnianie łączy do dowolnego pliku.

Cena: bezpłatnie do 2GB miejsca.

Toggl

7 Najlepszych Narzędzi do Pracy Zdalnej w Czasie COVID-19 i Nie Tylko Toggl

 

To bardzo prosta aplikacja do pomiaru przepracowanego przez nas lub naszych pracowników czasu. Niezwykle przydatne narzędzie dla osób, które pracują nad projektem w rozliczeniu czasowym. Toogl działa w przeglądarkach Chrome i Firefox a także posiada wersje desktop na systemy MacOS, Windows oraz Linux. Nie mogło oczywiście zabraknąć aplikacji mobilnych. Toggl poza pomiarem czasu posiada funkcje dodawania klientów, projektów czy wykrywania bezczynności. Aplikacja posiada ponad 100 integracji m.in. z Asana czy Google Calendar.

Cena: bezpłatne dla 5 użytkowników.